Proces recyklingu

  Szacuje się, że około 75% z ponad miliarda ton wyprodukowanego do tej pory aluminium jest nadal w użyciu. W ostatnich 40 latach aż 4x wzrosła produkcja aluminium. Aluminium jest materiałem wielokrotnie poddawanym procesowi recyklingu bez utraty jego własności. Recykling aluminium pozwala na znaczne oszczędności energii: na przetopienie złomu aluminiowego zużywa się aż 95% mniej energii niż do produkcji aluminium pierwotnego. Produkcja wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych obejmuje przetopienie określonych gatunków złomów, surowców oraz ich modyfikację w celu osiągnięcia żądanego składu chemicznego stopu. Produkt taki w postaci gąsek lub ciekłego metalu dostarczony do odbiorcy jest gotowym surowcem do produkcji wysokiej jakości komponentów aluminiowych. Głowice i bloki silników, skrzynie biegów, tłoki, przekładnie, pompy w przemyśle motoryzacyjnym; komponenty i części w przemyśle mechanicznym i elektrycznym; odlewy do produkcji sprzętu AGD oraz wiele innych w przemyśle budowlanym to główne zastosowania wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych. Aluminium po raz pierwszy zostało użyte do produkcji samochodu ponad 100 lat temu. Obecnie samochód osobowy zawiera średnio około 150 kg części aluminiowych, przy czym udział aluminium w produkcji samochodu nieustannie rośnie. Dzięki zastosowaniu coraz większej ilości części al. w samochodach, może on być lżejszy, a co za tym idzie bardziej oszczędny co pozwoli ograniczać emisję CO2 do atmosfery. Trudno dzisiaj wyobrazić sobie nasze życie bez aluminium. Komponenty aluminiowe żyją od kliku tygodni w produktach typu puszki aluminiowe, poprzez około 20 lat w przemyśle motoryzacyjnym aż do blisko 30-40 lat w budownictwie. Po tym okresie produkty aluminiowe wracają do ponownego użycia po procesie recyklingu.

Złom

Szacuje się, że około 75% z ponad miliarda ton wyprodukowanego do tej pory aluminium jest nadal w użyciu. W ostatnich 40 latach aż 4x wzrosła produkcja aluminium. Aluminium jest materiałem wielokrotnie poddawanym procesowi recyklingu bez utraty jego własności.

Proces przetopienia

Recykling aluminium pozwala na znaczne oszczędności energii: na przetopienie złomu aluminiowego zużywa się aż 95% mniej energii niż do produkcji aluminium pierwotnego.

Stopy aluminium

Produkcja wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych obejmuje przetopienie określonych gatunków złomów, surowców oraz ich modyfikację w celu osiągnięcia żądanego składu chemicznego stopu. Produkt taki w postaci gąsek lub ciekłego metalu dostarczony do odbiorcy jest gotowym surowcem do produkcji wysokiej jakości komponentów aluminiowych.

Odlew (półprodukt)

Głowice i bloki silników, skrzynie biegów, tłoki, przekładnie, pompy w przemyśle motoryzacyjnym; komponenty i części w przemyśle mechanicznym i elektrycznym; odlewy do produkcji sprzętu AGD oraz wiele innych w przemyśle budowlanym to główne zastosowania wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych.

Samochód (produkt finalny)

Aluminium po raz pierwszy zostało użyte do produkcji samochodu ponad 100 lat temu. Obecnie samochód osobowy zawiera średnio około 150 kg części aluminiowych, przy czym udział aluminium w produkcji samochodu nieustannie rośnie. Dzięki zastosowaniu coraz większej ilości części al. w samochodach, może on być lżejszy, a co za tym idzie bardziej oszczędny co pozwoli ograniczać emisję CO2 do atmosfery.

Faza użytkowa

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie nasze życie bez aluminium. Komponenty aluminiowe żyją od kliku tygodni w produktach typu puszki aluminiowe, poprzez około 20 lat w przemyśle motoryzacyjnym aż do blisko 30-40 lat w budownictwie. Po tym okresie produkty aluminiowe wracają do ponownego użycia po procesie recyklingu.